MAGNUM'DA BAŞARI

Perakende ve mağazacılık sektöründe online ve/veya dijital içeriğin kendisine yer bulduğu pazarlama uygulamalarının sayısı her geçen artıyor. Artık müşterilerin daha fazla ilgisini çekmek ve diğer perakende kanallarından farklılaşmak için teknoloji kullanımı her zamankinden daha önemli bir rol oynuyor. Dolayısıyla mağazaları, süpermarketleri ya da AVM’leri daha rekabetçi kılan yollardan bir tanesi artık hiç kuşkusuz online ya da dijital içeriğin mağaza içerisine entegrasyonu ile müşterilerle kişisel, interaktif bir bağ kurulmasından geçiyor. İşte Magnum’un geçtiğimiz günlerde dijital ajansı Proje Calide ile birlikte Migros’larda yaptığı dijital uygulama tam da bu yeni gidişata göre güncellenmiş bir proje izlenimi veriyor. Magnum’un İstanbul, Ankara ve Antalya’daki 6 farklı Migros mağazası için kurguladığı proje, “projection mapping” uygulamasıyla, evde yaşanan mini hazları Migros mağazalarına taşıdı.

Satışlar yüzde 170 oranında arttı
Projeyi hayata geçiren Proje Calide Kurucu Ortağı Kerem Özkan projedeki öncelikli amaçlarının tüketicilerin satın alma lokasyonarında ürüne karşı ilgilerini çekmek olduğunu vurguladı. Özkan “6 farklı ürünün özelliklerine uygun 6 farklı ev tasarımını, yakın mesafe projektörleriyle gerçekleşen mapping uygulaması ile beyaz bir ev maketinin üzerine yansıttık. Canlı bir manken ve gerçekten döşenmiş tek bir ev ile yakalayamayacağımız farklı içerikleri sabit bir mekanda tüketicilere sunma fırsatımız oldu” diye konuştu. Uygulamada evler farklı Magnum Mini tasarımlarıyla birbiri ardına belirirken, dijital manken de yine farklı tasarımlardaki Dice Kayek imzalı kıyafetlerle her bir ürün hakkında tüketiciye vermek istenilen mesajları iletti. Mağaza içerisinde tüketicinin satın alma kararını doğrudan etkileyebildiklerini gördüklerini belirten Özkan, “Yüzde 170 ciro artışı projenin beklenildiği gibi başarıyla sonuçlandığını gösteriyor. Bu sonuç tüketicilerin dijital içeriğe hazır olduklarını işaret ediyor. Yakın bir gelecekte bu tür uygulamaları tercih eden markaların sayısının tüm dünyada olduğu gibi hızla artacağını düşünüyoruz” dedi.

Dijital uygulamalar yeni ürün iletişiminde etkili Uygulamadan ve sonuçlarından son derece memnun olduklarını ifade eden Algida Müşteri Geliştirme Direktörü İrfan Öztekin, “Algida olarak inovatif ve daha fazla etkileşim yaratacağını düşündüğümüz yeni pazarlama teknolojilerinin mağaza içerisindeki uygulamalarımızda daha çok tercih ediyoruz. Giderek tüm tüketicilerin hayatlarının merkezine yerleşen dijital uygulamalar daha fazla merak uyandırmanın yanı sıra, tüketicilere satış noktalarında farklı deneyimler sunuyor. Dijital uygulamalar, mağaza içinde özellikle yeni ürün iletişimi yaptığımız dönemlerde, tüketicilere keyifli anlar yaşatarak istediğimiz mesajı iletme imkanı sunuyor. Bu da pazarlama anlamında özellikle satış noktalarında daha etkin sonuç almamızı sağlıyor” diye konuştu.

4/17/2012 12:28:41 PM