Tüm Yazılar

ŞAŞIRTICI BULGU!

POPAI nin en son yapmis oldugu tuketici arastirmasinda satis noktasinda verilen satinalma kararinin orani %79 ile gecmis yillarda yapailan arastirmalara gore artis gostermistir. Arastirma sonuclarindaki carpici bulgular satis noktasinda yapilan faaliyetlerin tuketicilerin satinalma kararinda onemli rol oynadigini ortaya koyuyor. Bu konudaki genis bilgi icin;
POPAI Satinalma Arastirmasi adresini ziyaret edebilirsiniz.

4/17/2012 12:29:47 PMMAGNUM'DA BAŞARI

Perakende ve mağazacılık sektöründe online ve/veya dijital içeriğin kendisine yer bulduğu pazarlama uygulamalarının sayısı her geçen artıyor. Artık müşterilerin daha fazla ilgisini çekmek ve diğer perakende kanallarından farklılaşmak için teknoloji kullanımı her zamankinden daha önemli bir rol oynuyor. Dolayısıyla mağazaları, süpermarketleri ya da AVM’leri daha rekabetçi kılan yollardan bir tanesi artık hiç kuşkusuz online ya da dijital içeriğin mağaza içerisine entegrasyonu ile müşterilerle kişisel, interaktif bir bağ kurulmasından geçiyor. İşte Magnum’un geçtiğimiz günlerde dijital ajansı Proje Calide ile birlikte Migros’larda yaptığı dijital uygulama tam da bu yeni gidişata göre güncellenmiş bir proje izlenimi veriyor. Magnum’un İstanbul, Ankara ve Antalya’daki 6 farklı Migros mağazası için kurguladığı proje, “projection mapping” uygulamasıyla, evde yaşanan mini hazları Migros mağazalarına taşıdı.

Satışlar yüzde 170 oranında arttı
Projeyi hayata geçiren Proje Calide Kurucu Ortağı Kerem Özkan projedeki öncelikli amaçlarının tüketicilerin satın alma lokasyonarında ürüne karşı ilgilerini çekmek olduğunu vurguladı. Özkan “6 farklı ürünün özelliklerine uygun 6 farklı ev tasarımını, yakın mesafe projektörleriyle gerçekleşen mapping uygulaması ile beyaz bir ev maketinin üzerine yansıttık. Canlı bir manken ve gerçekten döşenmiş tek bir ev ile yakalayamayacağımız farklı içerikleri sabit bir mekanda tüketicilere sunma fırsatımız oldu” diye konuştu. Uygulamada evler farklı Magnum Mini tasarımlarıyla birbiri ardına belirirken, dijital manken de yine farklı tasarımlardaki Dice Kayek imzalı kıyafetlerle her bir ürün hakkında tüketiciye vermek istenilen mesajları iletti. Mağaza içerisinde tüketicinin satın alma kararını doğrudan etkileyebildiklerini gördüklerini belirten Özkan, “Yüzde 170 ciro artışı projenin beklenildiği gibi başarıyla sonuçlandığını gösteriyor. Bu sonuç tüketicilerin dijital içeriğe hazır olduklarını işaret ediyor. Yakın bir gelecekte bu tür uygulamaları tercih eden markaların sayısının tüm dünyada olduğu gibi hızla artacağını düşünüyoruz” dedi.

Dijital uygulamalar yeni ürün iletişiminde etkili Uygulamadan ve sonuçlarından son derece memnun olduklarını ifade eden Algida Müşteri Geliştirme Direktörü İrfan Öztekin, “Algida olarak inovatif ve daha fazla etkileşim yaratacağını düşündüğümüz yeni pazarlama teknolojilerinin mağaza içerisindeki uygulamalarımızda daha çok tercih ediyoruz. Giderek tüm tüketicilerin hayatlarının merkezine yerleşen dijital uygulamalar daha fazla merak uyandırmanın yanı sıra, tüketicilere satış noktalarında farklı deneyimler sunuyor. Dijital uygulamalar, mağaza içinde özellikle yeni ürün iletişimi yaptığımız dönemlerde, tüketicilere keyifli anlar yaşatarak istediğimiz mesajı iletme imkanı sunuyor. Bu da pazarlama anlamında özellikle satış noktalarında daha etkin sonuç almamızı sağlıyor” diye konuştu.

4/17/2012 12:28:41 PMTÜRKİYE'DE BÜYÜK POTANSİYEL

Türkiye, 'Satış Noktasında Pazarlama' Endüstrisi İçin Büyük Potansiyel Taşıyor.

Piyasalardaki Olağanüstü Rekabet, Marka ve Perakendecileri Sıra Dışı Pazarlama Yöntemleriyle Farklılaşmaya Yöneltti. Pazarlama Endüstrisinin Son Buluşlarından Olan 'Satış Noktasında Pazarlama' Kavramı ile Firmalar Ürünlerini Ön Plana Çıkaran Stantlar Kurarak, Tüketicinin Satın Alma Kararına Etkide Bulunuyor. Türkiye'de Son Yıllarda Özellikle Hipermarket Zincirlerinin Artmasıyla Birlikte Yaygınlaşan Satış Noktasında Pazarlama, Tüketicinin Bilinçlenmesiyle, Tüm Taraflara Kazanç Getirecek Bir Yöntem Olarak Görülüyor.

Piyasalardaki olağanüstü rekabet, marka ve perakendecileri sıra dışı pazarlama yöntemleriyle farklılaşmaya yöneltti. Pazarlama endüstrisinin son buluşlarından olan 'satış noktasında pazarlama' kavramı ile firmalar ürünlerini ön plana çıkaran stantlar kurarak, tüketicinin satın alma kararına etkide bulunuyor. Türkiye'de son yıllarda özellikle hipermarket zincirlerinin artmasıyla birlikte yaygınlaşan satış noktasında pazarlama, tüketicinin bilinçlenmesiyle, tüm taraflara kazanç getirecek bir yöntem olarak görülüyor. Dünyanın önde gelen markalar ve perakendecilerinin yanı sıra üretici firmalar ve reklâm ajanslarının da bulunduğu üyelerine satın alma noktası ve satış noktası sunumlarına yönelik hizmet sunma hedefi ile çalışan Point Of Purchase Advertising International(POPAI) 2005 yılında Türkiye'de ofis açtı. 1998 yılında Türkiye'deki potansiyeli göz önüne alarak Türkiye'de çalışmalar yürüttüklerini, 7 yıl sonra da ofis açtıklarını anlatan POPAİ Türkiye Ofisi Başkanı Volkan Keskinoğlu, Türkiye'nin bu alanda bölge ülkelerine de örnek olacak nitelikte olduğunu kaydetti. POPAI'nın 25 ülkede ofisi olan, dünyanın tek satış noktasında pazarlama platformu niteliği taşıdığını ifade eden Keskinoğlu, söz konusu pazarlama yönteminin, perakende sektörünün tıkandığı noktada devreye girdiğine işaret etti. Türkiye'de milyarlarca dolarlık alışveriş merkezi projesinin gündemde olduğunu hatırlatan Keskinoğlu, "Böyle bir potansiyel büyüme dururken, büyümenin içindeki trendleri dikkate almıyoruz. Ne zamanki pazarda doygunluğa gelinir o zaman içe dönüp ara çıkış yolları aramaya başlıyor. Doygunluğa gelindiğinde satış noktasında her bir metrekare önem kazanır." dedi. Volkan Keskinoğlu, satış noktasında verilen kararların toplamın yüzde 79'unu oluşturduğunu kaydetti. Satış noktasında pazarlama dünyada büyüyen bir trend olduğunu vurgulayan Keskinoğlu, markaların bugün satış noktalarıyla ortak projeler oluşturmak zorunda olduğunu ifade etti. "Eskiden olduğu gibi bakkallara gidip de (posterimi buraya astım) devri bitti." diyen Keskinoğlu, reklam dernekleri ve tüketici birliklerinin el ele vererek tüketici bilincini artmasına katkıda bulunması gerektiğini dile getirdi.

4/17/2012 12:26:22 PM