TÜRKİYE BAŞKANI

Volkan Keskinoğlu

POPAI’ye Hoş Geldiniz
Satış Noktasında Pazarlamanin Global Birligi

Değerli Meslektaşlarım,

Hepimizin çok yakından bildiği gibi “Satış Noktası”, pazarlama karması içerisinde çok önemli bir yere gelmiştir. Marka ve ürünler için yapılan tüm yatırımların son noktası ve tüketicilerin ürün ve hizmetlerle buluştuğu karar yeridir. Yapılan araştırmalar da satın alma kararının %75’ inin satış noktasında verildiğini göstermektedir. Bu derece önemli ve stratejik bir noktada yapılacak faaliyetlerin de çok farklı bir yaklaşımla ele alınması kaçınılmaz olmuştur.

Batıda bundan 70 yıl önce bu sorulara cevap aranmaya başlanmıştır. Satış noktalarının gelişmelerine paralel olarak, çizgi altı ( Below the line) faaliyetlerine stratejik, planlı ve ölçülebilir bir alan kimliğinin kazandırılması şart olmuştur. Bugun Dernekleri, Universiteleri, Yaratıcı Tasarım Yarışmaları, Uzmanlaşmış Fuarları, Yayın Organları, Kitapları, Uluslararası Konferans ve Sempozyumları olan bir sektör haline gelmiştir. Markalar, Perakendeciler, Satış Noktası Ajansları, Üretim şirketleri ortak projeler üreterek sektörde önemli bilgi birikimlerine ve deneyimlerine ulaşmışlardır. Ulaştıkları sonuçlar ise inanılmaz boyutlardadır ve tüm bunların sektör içinde paylaşılıyor olması gelişmeleri hızlandıran bir süreci de beraberinde getirmiştir.

ICM-Kavram olarak 2005 yılını “Çağdaş POP ye Geçiş” süreci olarak başlattık. Amacımız; sektörün tüm kurum ve kuruluşlarına bilgi birikimi ve yatırımın ölçülebilirliği ortamını elbirligi ile hazırlayabilmektir. Bu amaçla ilk olarak; bundan 70 yıl önce kar amacı gütmeyen bir kuruluş olarak kurulan ve bugün dünyanın 20’den fazla ülkesinde, 1800’den fazla üyesi ile 47 milyar dolarlık bir sektörü bünyesinde bulunduran POPAI ( Point of Purchase International) nin Türkiye Ofisi’ni açtık. Sektörün tüm dünyada en önemli buluşma kuruluşu olan POPAI; Üniversitesi, Seminerleri, Fuarlari, Arastirmalari, Projeleri ve tüm 70 yıllık bilgi birikimiyle sizlerinde katilimina açılıyor. POPAI’ nin ana felsefesi olan paylasım ve katılımcılık en önemli rehberimiz olacaktır.

POPAI Türkiye olarak gerek ülkemizde gerekse ülkemizin global platformda atacağı çok adımlar olduğuna inancım sonsuzdur. Bu inancım,sektörde yer alan ve bugüne kadar ortak projeler yürüttüğümüz sayısız kurum ve kuruluştan aldığım olumlu yaklaşım ve destekten kaynaklanmaktadır.

Bu önemli sürecin başlatılması adına sizleri de POPAI Türkiye olarak aramızda görerek, global bir yapının önemli parçası olma yolunda katkılarınızdan kıvanç duyacağız.

POPAI Türkiye’nin tüm sektöre hayırlı olmasını diliyorum…

Saygılarımla,
Volkan Keskinoğlu
POPAI Türkiye Başkanı