YAYINLAR

POP SEKTÖRÜNÜN İLK REFERANS KİTABI TÜRKİYE’DE!

Popai Türkiye’nin lisansı ile, “Marketing at Retail - Satış Noktasında Pazarlama” Türkçe basımı, 20 Eylül 2007’de sektörle buluşutu.


Dünyada ilk kez POPAI tarafından yayımlanmış olan Marketing at Retail (Satış Noktasında Pazarlama), tüm dünyaya yayılmış, sektör için vazgeçilmez bir rehber olmuştur.

Kitabın ilk basiminin yayınlanmasında değerli katkılarını esirgemeyen, POPAI Türkiye üyelerinden sponsor firmalar Fritolay, ICM ve Unilever, böylesine değerli bir kaynağın Türkiye POP sektörüne kazandırılmasında öncü olup, sektör için birer örnek teşkil etmişlerdir.

Unilever Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı İzzet Karaca kitabın önsözünde, pazarlama profesyonelinin, perakende satış noktasını stratejik önem taşıyan bir pazarlama iletişimi mecrası olarak yeniden keşfettiğini vurguluyor. Bunun sonucu olarak da, Satış Noktasında Pazarlama disiplininin giderek önem kazandığına dikkati çekiyor.

Frito Lay Türkiye Genel Müdürü Tuncer Akgün ise piyasalardaki olağanüstü rekabetin, marka ve perakendecileri sıradışı yöntemlerle farklılaşmaya yönelttiğinin altını çizerken, ‘Satış Noktasında Pazarlama’yı, piyasa dinamiklerini son derece etkileyen bir alanda yazılmış en etkili başucu kitaplarından biri olarak tanımlıyor.

ICM Genel Muduru ve POPAI Turkiye Başkanı Volkan Keskinoğlu, rakamsal bilgilerle, “Bugun yaklasik 100 yila yakin bir gelismesi olan POP sektoru dunyada 30 milyar dolarlik bir is hacmi ve %7 lik bir yillik buyume oraniyla pazarlama alininda onemli bir yer edindiğini, günümüzde, yapilan uygulamalarin dunya standartlarinda olcum kritelerini olusturma surecine girdiğinin” altini onemle çiziyor.

‘Satış Noktasında Pazarlama’ Türkiye’de satış noktasında pazarlamanın incelikleri hakkında bilgi edinmek isteyen tüm sektör bileşenlerinin kılavuzu olacaktır.